28 lutego 2019

O nas

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola to biblioteka niezwykła. To nowoczesne, stale dostosowujące się i otwarte na potrzeby społeczności centrum informacji oferujące różnorodną literaturę oraz cały szereg innych zasobów. W bogatych zbiorach Biblioteki znajdują się tradycyjne książki i czasopisma oraz cyfrowe nośniki takie jak audiobooki, e-booki wypożyczane wraz z czytnikami, gry planszowe, muzyka oraz filmy a także dostęp do specjalistycznych platform internetowych.

Nasza Biblioteka to 10 wypożyczalni dla dorosłych, 8 placówek dla dzieci, Czytelnia Naukowa, Czytelnia Młodzieżowa i Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych „Poliglotka”. Każda z nich posiada wyspecjalizowany, często sprofilowany, księgozbiór oraz nowoczesne stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, skanera i drukarek.

Zasoby Biblioteki wciąż powiększają się o nowe publikacje i materiały biblioteczne, które odpowiadają potrzebom Użytkowników szukających dobrej literatury z różnych gatunków, inspiracji i wiedzy. Ale oferujemy im także rozrywkę. W katalogu bibliotecznym obok książek i czasopism można znaleźć gry planszowe, muzykę i filmy na DVD.

Wszystkie nasze placówki są małymi centrami kultury, które organizują wydarzenia takie jak warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania, sesje gier, wieczory tematyczne i inne atrakcje integrujące lokalne społeczności. Nie zapominamy o studentach i osobach poszukujących komfortowych warunków do pracy i nauki – zapraszamy do naszej klimatycznej Czytelni, oferującej miejsca do pracy cichej. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i formy współpracy z naszymi Użytkownikami. Oferujemy także przestrzeń do rozwijania pasji i poznawania świata bez względu na wiek. Zachęcamy, aby sprawdzić to osobiście.

Koniecznie odwiedź nas także na Facebooku, Instagramie, Wikipedii i Mapach Google.

Historia istnienia Biblioteki ukazana kolejno według dat począwszy od 25 stycznia 1933 roku, kiedy to została otwarta pierwsza Biblioteka na Woli. Układ infografiki prezentowany jest chronologicznie wzdłuż pionowej linni i prowadzi nas przez kolejne daty: W 1935 roku otwarto III Filie Dzielnicową przy ul. Karolkowej 45. W 1938 roku otwarto drugą bibliotekę dla dzieci w budynku szkolnym przy ul. Dzielnej 61. W 1939 roku w czasie oblężenia Warszawy, biblioteki nie zaprzestały swojej działalności, udało się utrzymać ich pracę aż do 1942 roku w którym nastąpiło ich zamknięcie. W 1947 roku po wyzwoleniu Biblioteka wznawia działalność i zostają otwarte trzy placówki. W 1955 roku wybudowano gmach biblioteczny przy ul. Świerczewskiego 90 (obecnie al. Solidarności 90). W 1968 roku w ramach kompleksu bibliotecznego powstaje jedyna wówczas terenowa czytelnia naukowa dla młodzieży. W 2018 roku otwarto nową placówkę „Odolanka” na Odolanach. Obecnie Naszą Bibliotekę tworzy 10 wypożyczalni dla dorosłych, 8 placówek dla dzieci, Czytelnia Naukowa, Czytelnia Młodzieżowa i Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych „Poliglotka”.

Źródła fotografii:

  1. J. Oleksiewicz [red], Warszawska Wola : [album], Warszawa [1975], s. 166
  2. D. Kobielski [red.], Warszawa z lotu ptaka, Warszawa 1971, s. 96
  3. S. Tazbir, Dzieje Biblioteki Publicznej miasta stołecznego Warszawy w ilustracjach : 1907-1957, Warszawa 1961, s. 104, 115
  4. Kolekcja Agaty Krajewskiej: Tramwajarze warszawscy
  5. Wolskie Regionalia
Skip to content