Przestworza literackie

Witamy w naszym literackim i kulturotwórczym świecie „Przestworzy Literackich”, gdzie nieustannie poszukujemy nowych sposobów wzbogacania społeczności o inspirujące treści. Wszystkich pasjonatów pisania zapraszamy do naszej twórczej rodziny.

 „Przestworza literackie” są otwarte dla wszystkich ludzi pióra, niezależnie od doświadczenia czy umiejętności. Tutaj znajdziesz przestrzeń do dzielenia się swoimi pomysłami, wyrażania emocji i odkrywania nowych horyzontów literackich. Jesteśmy przekonani, że słowa mają moc i potrafią zmieniać naszą rzeczywistość oraz inspirować innych.

Piszesz opowiadania, wiersze, fraszki, limeryki lub inne formy, ale chowasz je przed światem?

Napisz do nas. Nie oceniamy, nie krytykujemy, podziwiamy odwagę i doceniamy chęci.

Kluczem do sukcesu jest spełnienie dwóch warunków: napisanie tekstu i przesłanie go do Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 14 – „Fantasmagoria” przy ul. Młynarskiej 35a. Resztą zajmiemy się my.

Autorzy, którzy nadeślą do nas tekst, mogą spodziewać się jego publikacji na naszej stronie oraz zaproszenia na dedykowane warsztaty i spotkania redaktorskie w przestrzeni bibliotecznej. Gdy pula przesłanych tekstów się zapełni, Biblioteka powoła jury złożone z pisarzy i bibliotekarzy, które wybierze 25 tekstów, a następnie opublikuje je we wspólnej antologii. Będzie miała ona formę papierową lub cyfrową (e-book). Wszystkie wymienione działania będą oparte o współpracę z redaktorem i korektorem.

Tutaj możesz przeczytać nadesłane dotychczas teksty (LINK).

Dołącz do nas już dziś i przekonaj się, jak „Przestworza literackie” mogą otworzyć nowe drzwi dla Twojej kreatywności. Razem możemy tworzyć piękno, zmieniać perspektywy i inspirować innych poprzez słowo.


Jak dotychczas wsparliśmy twórców?

„Doświadczam, rozumiem, tworzę”

Projekt stanowiący oryginalne połączenie rozwijania umiejętności krytycznego myślenia z warsztatami z pisania tekstów literackich został podzielony na dwa moduły.

Pierwszy z zakresu krytycznego myślenia i rozwoju samoświadomości. Dziś wiadomo, że krytyczne myślenie nie polega na budowaniu roszczeniowej postawy, lecz ma pozytywny wpływ na zrozumienie rzeczywistości i pobudza kreatywność. Zajęcia poprowadziła Monika Rokicka, trenerka z Instytutu Krytycznego Myślenia.

Drugi moduł obejmował warsztaty z pisania tekstów literackich. Ważną rolę odgrywała tu wiedza zdobyta w pierwszej części projektu, która, co ważne, znalazła odzwierciedlenie w tekstach stworzonych przez uczestników.


„Literacka Wola”

W 2022 roku w ramach projektu „Literacka Wola” zorganizowaliśmy warsztaty,
które prowadził Łukasz Orbitowski.

Podczas kursu powstało wiele inspirujących
i nowatorskich tekstów. Trzy z nich zostały nagrodzone przez prowadzącego, a trzy pozostałe otrzymały wyróżnienia. Projekt był finansowany przez m.st. Warszawę z Funduszu Edukacji Kulturalnej.

Teksty możesz przeczytać online:


„Twórcy Twórców”

W lutym, 2020 roku, rozpoczęliśmy projekt „Twórcy Twórców”. Zorganizowaliśmy konkurs, który zgromadził kilkadziesiąt tekstów. Spośród nich wybraliśmy piętnaście najbardziej obiecujących. Nasi uczestnicy mieli również okazję uczestniczyć w konsultacjach, warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez doświadczonych pisarzy, redaktorów i literaturoznawców.

W 2022 roku rozpoczęliśmy II edycję projektu, która nadal trwa. Tej jesieni planowane jest wydanie antologii opowiadań.


Czekamy na Wasze teksty! Wyślijcie je na: w14@bpwola.waw.pl

Dokumenty do pobrania:

Skip to content