27 sierpnia 2021

Osoby ze szczególnymi potrzebami

Audiobooki

Zachęcamy do korzystania z “książki mówionej” na kasetach magnetofonowych oraz płytach (w formacie audio i MP3).

Dostęp: we wszystkich wolskich placówkach.

Powiększalnik

Powiększalnik oferuje osobom niedowidzącym kolorowy i kontrastowy obraz cyfrowy w rozdzielczości HD; ostre, krystalicznie czyste obrazy i żywe, intensywne kolory. Kamera urządzenia zapewnia szerokie pole widzenia, wyświetlając na ekranie duże partie tekstu z najdrobniejszymi detalami, co umożliwia czytanie książek i czasopism, czytanie i pisanie listów, przeglądanie dokumentów finansowych, oglądanie kolorowych zdjęć, rozwiązywanie krzyżówek itp.

Dostęp: III Czytelnia Naukowa

Lupy

Lupy zapewniające powiększenie nawet do 20 dioptrii stanowią praktyczną pomoc w czytaniu, pisaniu oraz innych czynnościach manualnych.


Dostęp: we wszystkich wolskich placówkach

Pętla indukcyjna

Pętla umożliwia osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażonych jest większość aparatów słuchowych.

Urządzenie pozwala wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia.
Obsługa pętli jest bardzo prosta. Aby z niej skorzystać, należy przełączyć aparat słuchowy na tryb indukcyjny (z trybu M na T – telefoniczny).

Jeśli potrzebujesz użyć pętli indukcyjnej w innej naszej placówce, zgłoś ten fakt pracownikowi, zadzwoń do nas albo napisz na adres: dostepnosc@bpwola.waw.pl
Ustalimy termin spotkania i przeniesiemy pętlę do wskazanej przez Ciebie placówki.


Dostęp: III Czytelnia Naukowa, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 73

Książka na telefon

W większości naszych Wypożyczalni funkcjonuje tzw. „Książka na telefon”. Jeżeli Pan/Pani jest osobą niepełnosprawną lub przewlekle chorą tudzież posiada kogoś bliskiego znajdującego się w jednej z tych niekorzystnych sytuacji, zachęcamy, aby dzwonić do najbliższej z placówek i prosić o dostarczenie tytułu pod domowy adres. W wypadku, gdy osoba nie jest jeszcze zapisana jako czytelnik Biblioteki, wystarczy – przy zamawianiu książki – poinformować o tym bibliotekarza, a odpowiedni formularz zostanie dostarczony wraz z literaturą.

Usługa przeznaczona wyłącznie dla mieszkańców Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

Skip to content