27 sierpnia 2021

Osoby ze szczególnymi potrzebami

Audiobooki

Zachęcamy także do korzystania z “książki mówionej” na kasetach magnetofonowych oraz płytach (w formacie audio i MP3).

Dostęp: we wszystkich wolskich placówkach.

Lupy

Lupy zapewniające powiększenie nawet do 20 dioptrii  stanowią praktyczną pomoc w czytaniu, pisaniu oraz innych czynnościach manualnych.


Dostęp: we wszystkich wolskich placówkach

Pętla indukcyjna

Pętla umożliwia osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażonych jest większość aparatów słuchowych.

Urządzenie pozwala wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia.
Obsługa pętli jest bardzo prosta. Aby z niej skorzystać, należy przełączyć aparat słuchowy na tryb indukcyjny (z trybu M na T – telefoniczny).

Jeśli potrzebujesz użyć pętli indukcyjnej w innej naszej placówce, zgłoś ten fakt pracownikowi, zadzwoń do nas albo napisz na adres: dostepnosc@bpwola.waw.pl
Ustalimy termin spotkania i przeniesiemy pętlę do wskazanej przez Ciebie placówki.


Dostęp: III Czytelnia Naukowa, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 73

Powiększalnik

Powiększalnik ekranowy pozwala wyświetlać powiększony obraz na monitorze komputerowym. Urządzenie oferuje duże poziomy powiększania, co pozwala osobom niedowidzącym na czytanie gazety, książki lub innego materiału ustawionego na tacy powiększalnika. Dodatkowym atutem powiększalnika jest ruchoma taca, która pozwala swobodnie przesuwać czytany tekst.


Dostęp: III Czytelnia Naukowa, al. Solidarności 90

Książka na telefon

W większości naszych Wypożyczalni funkcjonuje tzw. „Książka na telefon”. Jeżeli Pan/Pani jest osobą niepełnosprawną lub przewlekle chorą tudzież posiada kogoś bliskiego znajdującego się w jednej z tych niekorzystnych sytuacji, zachęcamy, aby dzwonić do najbliższej z placówek i prosić o dostarczenie tytułu pod domowy adres. W wypadku, gdy osoba nie jest jeszcze zapisana jako czytelnik Biblioteki, wystarczy – przy zamawianiu książki – poinformować o tym bibliotekarza, a odpowiedni formularz zostanie dostarczony wraz z literaturą.

Usługa przeznaczona wyłącznie dla mieszkańców Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Skip to content