Audiobooki
Zachęcamy do korzystania z “książki mówionej” na kasetach magnetofonowych oraz płytach (w formacie audio i MP3).
Dostęp: we wszystkich wolskich placówkach


Powiększalnik
Powiększalnik oferuje osobom niedowidzącym kolorowy i kontrastowy obraz cyfrowy w rozdzielczości HD; ostre, krystalicznie czyste obrazy i żywe, intensywne kolory. Kamera urządzenia zapewnia szerokie pole widzenia, wyświetlając na ekranie duże partie tekstu z najdrobniejszymi detalami, co umożliwia czytanie książek i czasopism, czytanie i pisanie listów, przeglądanie dokumentów finansowych, oglądanie kolorowych zdjęć, rozwiązywanie krzyżówek itp.
Dostęp: III Czytelnia Naukowa

Klawiatury kontrastowe
W III Czytelni Naukowej oraz Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 51 – „Klub Podróżnika” przy ul. Bielskiego 3 znajdują się wydzielone stanowiska komputerowe wyposażone w klawiatury kontrastowe dla osób niedowidzących. Dodatkowo na tych stanowiskach zainstalowano program – czytnik ekranu NVDA.
Dostęp: III Czytelnia Naukowa i Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 51 – „Klub Podróżnika”

Tłumacz migowy online
Z usługi można skorzystać na miejscu lub zdalnie. Tłumaczenie ma formę wideokonferencji, w której biorą udział 3 osoby: bibliotekarz, osoba Głucha oraz tłumacz Polskiego Języka Migowego.

Słuchawki wygłuszające
Słuchawki wygłuszające pozwalają na skupienie się na czytaniu lub pracy, eliminując niepożądane dźwięki z otoczenia. Dla naszych Czytelników to nie tylko narzędzie do zanurzenia się w świat literatury, ale także sposób na zapewnienie spokoju i skupienia w dynamicznym otoczeniu biblioteki.
Dostęp: wszystkie filie dziecięce oraz dwie filie dla dorosłych (na ul. Chłodnej i w Poliglotce)

Lupy
Lupy zapewniające powiększenie nawet do 20 dioptrii stanowią praktyczną pomoc w czytaniu, pisaniu oraz innych czynnościach manualnych.
Dostęp: we wszystkich wolskich placówkach

Pętla indukcyjna
Pętla umożliwia osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażonych jest większość aparatów słuchowych.
Urządzenie pozwala wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia.
Obsługa pętli jest bardzo prosta. Aby z niej skorzystać, należy przełączyć aparat słuchowy na tryb indukcyjny (z trybu M na T – telefoniczny).
Jeśli potrzebujesz użyć pętli indukcyjnej w innej naszej placówce, zgłoś ten fakt pracownikowi, zadzwoń do nas albo napisz na adres: dostepnosc@bpwola.waw.pl
Ustalimy termin spotkania i przeniesiemy pętlę do wskazanej przez Ciebie placówki.
Dostęp: we wszystkich wolskich placówkach

Książka na telefon
W większości naszych Wypożyczalni funkcjonuje tzw. „Książka na telefon”. Jeżeli Pan/Pani jest osobą niepełnosprawną lub przewlekle chorą tudzież posiada kogoś bliskiego znajdującego się w jednej z tych niekorzystnych sytuacji, zachęcamy, aby dzwonić do najbliższej z placówek i prosić o dostarczenie tytułu pod domowy adres.
W wypadku, gdy osoba nie jest jeszcze zapisana jako czytelnik Biblioteki, wystarczy – przy zamawianiu książki – poinformować o tym bibliotekarza, a odpowiedni formularz zostanie dostarczony wraz z literaturą.
Usługa przeznaczona wyłącznie dla mieszkańców Dzielnicy Wola m.st. Warszawy


Auto-Lektor
W III Czytelni przy al. Solidarności 90 można skorzystać z pomocy Auto-Lektora – urządzenia do głośnego czytania pisma drukowanego głosem syntetycznym. Dzięki prostocie obsługi nadaje się on dla osób nie znających podstaw obsługi komputera.
Auto-lektor skanuje tekst z książki, po czym go buforuje i rozpoznaje, a następnie odczytuje. Dzięki czytnikowi tekstu można przeczytać nie tylko książkę, ale i dowolne czasopismo, dokument, fakturę, nawet słabej jakości prasę czy niewyraźne wydruki z faksu.
Sprzęt można ustawić w trybach: ciszej-głośniej, wolniej-szybciej.
Urządzenie posiada:
- wbudowaną klawiaturę z przyciskami w alfabecie Braille’a.
- dodatkową półkę do podtrzymania większych i cięższych tomów,
- wyjście na słuchawki,
- wbudowane głośniki stereo.
Dzięki Auto-lektorowi słabowidzący i niewidomi Użytkownicy Biblioteki będą mieć ułatwiony dostęp do zbiorów bibliotecznych.
Dostęp: III Czytelnia Naukowa

