15 czerwca 2021

Literaturę Wolę

Cykl autorskich spacerów, w których fikcyjne zdarzenia z subiektywnie wybranych książek są pretekstem do pokazania równie subiektywnie dobranych spojrzeń na niefikcyjną Wolę.

3.08.2021 / g. 17:00


Powstańcza Chłodna Mirona Białoszewskiego i niesalonowa Wolska Janusza Korczaka.


Start: ul. Chłodna 11

Marszałkowska Woli, czyli Chłodna, jej przeciwieństwo czyli Krochmalna, wylotowa Wolska – miejsca opisane przez Mirona Białoszewskiego, miejsca gdzie działał Janusz Korczak i gdzie zapuszczały się dziewczęta z Nowolipek.
Ruszymy od koszar mirowskich i Kamienicy pod Zegarem przez miejsca, gdzie wciąż są szerokie tory i przedwojenny bruk oraz ukryte w zakamarkach resztki zabudowań dawnej Chłodnej. Odwiedzimy też lokalizacje, w których toczyły się wspomniane w Pamiętniku z Powstania Warszawskiego wypadki oraz adres, pod którym działał żydowski sierociniec Janusza Korczaka.

10.08.2021 / g. 17:00

Od Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przed Syberią po Stefana Wiecha Wiecheckiego za Kercelakiem i Wenecją.


Start: ul. Twarda 64

Najpierw pójdziemy przez wspominany przez Tyrmanda Dziki Zachód, gdzie w czasach peerelu prowadzono interesy, które słowami Czwartego Wieszcza określić można było jako „jawne, tajne i dwupłciowe”.
Zajrzymy na ulicę, przy której mieszkał najbardziej znany antybohater stworzony przez Tadeusza Dołęgę Mostowicza. Pojawimy się w niedalekim od wolskiej Syberii miejscu urodzenia i zamieszkania Gałczyńskiego.
Wspomnimy o Januszu Korczaku, przez lata mieszkającym i pracującym w sierocińcu przy Krochmalnej, czyli dzisiejszej Jaktorowskiej. Pojawimy się na terenie najsłynniejszego warszawskiego bazaru, czyli dawnego Kercelaka, nie tylko przez Wiecha wspominanego.
Przez ulicę Staszica, opisywaną przez Dobrowolskiego i Czeszkę dotrzemy do miejsca, gdzie stał Pałacyk Michla, wymieniony w piosence z tekstem Józefa Szczepańskiego tak popularnym, że słyszał o nim każdy Polak.

24.08.2021 / g. 17:00

Jan Chryzostom Pasek na polu elekcyjnym, a Bahdaj podaje wynik: do przerwy 0:1.



Start: ul. Młynarska 35a

Królewskie elekcje, opiewane przez niezliczone rzesze pamiętnikarzy, historyków i literatów; opisani przez Czeszkę komunistyczni konspiratorzy, zabijający za zdradę swego współtowarzysza na tajemniczym placu; dzieciaki ze zrujnowanej kamienicy, tworzące podwórkową drużynę futbolową w powieści Adama Bahdaja – to literackie motywy, które poprowadzą nas przez ulice wolskiego Młynowa.

31.08.2021 / g. 17:00

Nowolipie Józefa Hena i Nowolipki Gojawiczyńskiej.




Start: ul. Nowolipie 20

Prawie całkowicie zniszczone w czasie wojny tereny getta przetrwały wyłącznie niemalże w literackich opisach. Ruszymy w wyobraźnią malowaną podróż szlakiem „Dziewcząt z Nowolipek” Poli Gojawiczyńskiej, „Nowolipia” Józefa Hena, „Urodzonych  w Warszawie” Władysława Pawlaka i innych książek. Dzisiejsze miejsca akcji to powojenne osiedla Muranowa, w niczym nie przypominające przedwojennych kamienic, a mieszkańcy dzisiejsi nie są potomkami tych, którzy tu mieszkali przed wojną.

3.09.2021 / g. 18:00

Samo serce Woli, czyli ciekawostki okolic Grzybowskiej, Chłodnej i Żelaznej oraz tutejsze dawne browary.

UWAGA: BRAK WOLNYCH MIEJSC.


Start: ul. Grzybowska 58

Zwiedzimy zmieniające się błyskawiczne  rejony Woli, gdzie kiedyś było mnóstwo wspaniałych kamienic, ale także wiele tych o niskim standardzie. To miejsce, gdzie kwitł przemysł, a w szczególności browarniczy miało też swoje corso, czyli ulicę Chłodną, zwaną Marszałkowską Woli. Większość zabudowań zostało zniszczonych podczas wojny, wiele rozebrano później. Zobaczymy jednak nieco tych dawnych wspaniałości, nim przepadną na zawsze, bo marny jest stan wielu z nich. Ujrzymy także drugą stronę medalu: nowe apartamentowce i biurowce, które często wykorzystują dawne budynki lub ich fragmenty, dając im drugie życie i przypominając chlubną przeszłość tej części Warszawy.

7.09.2021 / g. 17:00

Przez Karolkową i Kercelak do knajpy Pod Wydatnym Biustem.





Start: ul. Grzybowska 80/82 róg Towarowej.

Przez Karolkową i Kercelak do knajpy Pod Wydatnym Biustem
Od miejsca urodzenia Gałczyńskiego przez Karolkową pamiętną z pozornie tylko pure-nonsensownego numeru kabaretowego Stanisława Tyma, z Dudka, przez miejsce gdzie mieszkał i pracował Janusz Korczak po legendarny Kercelak oraz knajpę pod Wydatnym Biustem, wolski teatr Popularny Wiecha i Pałacyk Michla – czyli największe słodkości literatury opisującej Wolę zostawiliśmy na deser, na który serdecznie zapraszamy niesytych dań głównych, którymi były poprzednie spacery.

Udział jest bezpłatny. Obowiązują zapisy pod adresem 

e-mail: zapisy@bpwola.waw.pl

Naszym przewodnikiem będzie Spacerolog Praski – licencjonowany pilot wycieczek i przewodnik miejski po Warszawie.

Przez Karolkową i Kercelak do knajpy Pod Wydatnym Biustem

Literacki spacer po Browarach Warszawskich i okolicach

Nowolipie Józefa Hena i Nowolipki Gojawiczyńskiej

Jan Chryzostom Pasek na polu elekcyjnym, a Bahdaj podaje wynik: do przerwy 0:1

Od Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przed Syberią po Stefana Wiecha Wiecheckiego za Kercelakiem i Wenecją

Powstańcza Chłodna Mirona Białoszewskiego i niesalonowa Wolska Janusza Korczaka

Skip to content