31 marca 2020

Deklaracja dostępności

Deklaracja Dostępności

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola miasta stołecznego Warszawy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Nasza Biblioteka działa w różnych lokalizacjach na terenie dzielnicy – pod pojęciami filia, wypożyczalnia i biblioteka rozumiemy poszczególne placówki wchodzące w skład sieci Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola.

Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola.

Deklaracja dotyczy strony internetowej bpwola.waw.pl

Data publikacji strony internetowej: 2017-10-02.

Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-03-31.

Deklaracja została poddana przeglądowi i zaktualizowana dnia: 2025-03-26.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • Zamieszczone na stronie publikacje w formie plików PDF nie są dostępne cyfrowo w całości.
  • Niektóre linki do materiałów na innych stronach lub podstronach nie mają opisu tekstowego, co utrudnia ich odczytanie przez programy dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego (mają one charakter promocyjny i nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań).

Wyłączenia

Dokumenty opublikowane przed 23 września 2018 roku zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.

Multimedia opublikowane przed 23 września 2020 roku zostały wyłączone z obowiązku zapewnienia dostępności.

Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:

  • wersję kontrastową,
  • możliwość zmiany rozmiaru tekstu,
  • widoczny fokus,
  • wyróżnienie odnośników,
  • skip linki dla urządzeń czytających,
  • na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Oświadczenie nie dotyczy serwisu katalog.bpwola.waw.pl który nie spełnia wytycznych WCAG 2.1.

Informacja dla użytkowników z niepełnosprawnością

Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Nawigacja jest też przyjazna dla osób niewidomych dzięki unikalnym tytułom podstron i porządkującej funkcji nagłówków.

W całym serwisie działa tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linku lub pola formularza, który przemieszcza się w logicznej kolejności między aktywnymi elementami strony.

Linki – także te prowadzące do serwisów zewnętrznych – otwierają się w tym samym oknie.

Zachowany jest czytelny kontrast tekstu do tła – dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.

Artykuły pisane są zrozumiałym tekstem oraz formatowane w sposób zgodny z zasadami dostępności.

Zdjęcia i grafiki w serwisie mają alternatywne opisy, aby ich treść była dostępna dla osób niewidomych oraz osób, które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych.

Materiały wideo posiadają napisy.

Możliwość skorzystania z usługi tłumacza migowego online.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością tej strony internetowej zgłoś do Katarzyny Zozulińskiej-Weiss – koordynatorki ds. dostępności, mailowo – katarzyna.zozulinska@bpwola.waw.pl lub telefonicznie – 22 838 37 91.

Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich konkretnego elementu.

W treści żądania należy podać:

  • imię i nazwisko osoby zgłaszającej,
  • dane kontaktowe (np. numer telefonu lub adres e-mail),
  • wskazanie, której strony internetowej lub aplikacji mobilnej dotyczy żądanie,
  • preferowany sposób kontaktu.

Jeśli zgłaszana jest potrzeba otrzymania informacji w formie alternatywnej (np. odczytanie dokumentu, opisanie filmu bez audiodeskrypcji), należy również określić preferowaną formę przekazania tej informacji.

Na zgłoszone żądanie odpowiemy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia jego otrzymania.
Jeśli w tym czasie nie będziemy mogli zapewnić dostępności, poinformujemy o tym osobę zgłaszającą i wskażemy nowy termin realizacji – nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia zgłoszenia. Możemy także zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

Jeżeli zaproponowany sposób zapewnienia dostępności lub forma dostępu alternatywnego zostaną uznane za niewłaściwe, osoba zgłaszająca ma prawo złożyć skargę.

Skargi prosimy kierować:

  • e-mailowo: sekretariat@bpwola.waw.pl
  • telefonicznie: 22 838 37 91
  • pocztą na adres Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, aleja „Solidarności’ 90, 01-003 Warszawa .

Można też skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich i zwrócić się do Rzecznika, aby podjął interwencję w danej sprawie.

Udogodnienia dla Głuchych i słabosłyszących

Dostępne jest narzędzie kontaktowe tłumacz migowy online. Z usługi można skorzystać na miejscu lub zdalnie. Tłumaczenie ma formę wideokonferencji, w której biorą udział 3 osoby: bibliotekarz, osoba Głucha oraz tłumacz Polskiego Języka Migowego.

We wszystkich placówkach i filiach dostępne są pętle indukcyjne. Urządzenia te znajdują się przy stanowiskach obsługi czytelników. W budynku głównym dodatkowe pętle zamontowano także na parterze w szatni oraz w Dziale Administracji – Sekretariacie.

Udogodnienia dla niewidomych i słabowidzących

Wszystkie filie naszej biblioteki wyposażone są w lupy zapewniające powiększenie nawet do 20 dioptrii.

W III Czytelni Naukowej przy alei „Solidarności” 90 dostępny jest powiększalnik ekranowy, który umożliwia wyświetlanie powiększonego obrazu na monitorze komputera. Urządzenie oferuje wysoki poziom powiększenia oraz wyposażone jest w ruchomą tacę, umożliwiającą swobodne przesuwanie czytanego tekstu.

W tej samej czytelni dostępny jest Auto-Lektor – urządzenie, które czyta na głos teksty drukowane, używając syntetycznego głosu.

W III Czytelni Naukowej, Bibliotece numer 21 przy alei „Solidarności” 90, filii przy ul. Nowolipki 21 oraz filii przy ulicy Marcina Bielskiego 3 znajdują się wydzielone stanowiska komputerowe wyposażone w klawiatury kontrastowe, przeznaczone dla osób niedowidzących. W filii przy ul. Redutowej klawiatura kontrastowa znajduje się w sali multimedialnej i może być używana z dowolnym laptopem.

Na wszystkich stanowiskach komputerowych dostępnych dla czytelników we wszystkich filiach zainstalowany jest program NVDA – czytnik ekranu ułatwiający korzystanie z komputera osobom niewidomym i słabowidzącym.

Wszystkie filie dziecięce oraz dwie filie dla dorosłych – przy ulicy Chłodnej 11 i ulicy Nowolipki 21 – wyposażone są w słuchawki wygłuszające.

Dostępność architektoniczna

Filie przy alei „Solidarności” 90

Wejście do Biblioteki

Do budynku biblioteki prowadzi 1 wejście, od strony Skweru Bohdana Lacherta. Wejście jest na wyższej kondygnacji i prowadzą do niego dwa ciągi schodów, wraz z pochylniami.

Pierwszy ciąg schodów składa się z 4 stopni i ma szerokość 100 cm. Po lewej stronie znajduje się poręcz na wysokości 93 cm, a po prawej – na wysokości 118 cm.

Obok schodów znajduje się pochylnia, jednak jej kąt nachylenia jest zbyt stromy i wynosi 14,13%. Pochylnia wyposażona jest w poręcze po obu stronach – na wysokości 76 cm i 93 cm.

Drugi ciąg schodów składa się z 12 stopni i 1 spocznika – pierwszy stopień jest niższy. Schody mają szerokość 128 cm. Po obu stronach schodów znajdują się poręcze, na wysokości 75 cm i 85 cm. Znajdująca się przy schodach pochylnia ma zbyt duży kąt nachylenia, który wynosi 17,90%. Stopnie mają noski.

Wejście do budynku składa się z trzech kolejnych elementów. Pierwszym z nich jest dwuskrzydłowa krata. W godzinach pracy Biblioteki jedno skrzydło o szerokości 80 cm jest zawsze otwarte. Za kratą znajdują się drewniane, dwuskrzydłowe drzwi, otwierane ręcznie. Jedno skrzydło otwiera się na szerokość 80 cm i wyposażone jest w tradycyjną klamkę. Istnieje możliwość otwarcia drugiego skrzydła.

Trzecim elementem są przeszklone, dwuskrzydłowe drzwi otwierane ręcznie. Na co dzień używane jest jedno skrzydło o szerokości 80 cm, wyposażone w tradycyjną klamkę. Drugie skrzydło może zostać otwarte w razie potrzeby, aby poszerzyć przejście.

Klamki wszystkich drzwi znajdują się na wysokości 112 cm.

Komunikacja wewnątrz budynku

Nieco na lewo od głównego wejścia znajduje się szatnia. Blat szatni umieszczony jest na wysokości 112 cm, a poniżej, na wysokości 75 cm, znajduje się półka wysunięta na 15,5 cm. W szatni dyżuruje pracownik obsługi, a stanowisko wyposażone jest w pętlę indukcyjną.

W budynku są trzy kondygnacje, schody oznaczone taśmą kontrastową i winda.

Na parterze znajduje się Wypożyczalnia numer 32, na pierwszym piętrze Biblioteka numer 21, na drugim piętrze III Czytelnia Naukowa.

Na piętra prowadzą dwa ciągi schodów po bocznych stronach klatki. Schody mają nieregularny przebieg i spoczniki. Stopnie mają noski. Poręcze są tylko po jednej stronie, na dłuższych fragmentach.

Winda jest dostosowana do osób z niepełnosprawnością ruchową. Przyciski są na wysokości 102 – 110 cm. Oświetlenie w windzie jest bardzo jasne. Przyciski są oznaczone alfabetem brajla, brak jest komunikatów głosowych.

W budynku, na parterze, jest toaleta dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
W budynku dostępne są pętle indukcyjne: w szatni, w Dziale Administracji – Sekretariacie oraz przy wszystkich stanowiskach obsługi czytelników.

Do budynku można wejść z psem asystującym.

Wejście do Wypożyczalni numer 32

Wypożyczalnia znajduje się na parterze.
Prowadzi do niej 1 wejście, które znajduje się po prawej stronie od głównego wejścia. Drzwi są dwuskrzydłowe, drewniane, otwierane ręcznie. Jedno skrzydło drzwi otwiera się na szerokość 95 cm i jest otwierane tradycyjną klamką. Klamka jest na wysokości 112 cm. Istnieje możliwość otwarcia drugiego skrzydła.
Nie ma progów ani schodów do pokonania.
Stanowisko obsługi czytelników znajduje się po lewej stronie od wejścia. Blat znajduje się na wysokości 78 cm. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim nie ma możliwości podjechania przodem do blatu, ponieważ nie ma wolnej przestrzeni pod spodem.
Szerokość przejść między regałami wynosi od 90 do 120 cm.

Wejście do Biblioteki numer 21

Biblioteka znajduje się na pierwszym piętrze budynku.
Od głównego wejścia prowadzą do niej dwa ciągi schodów, umieszczone po bokach klatki schodowej. Układ schodów jest następujący: 14 stopni, spocznik, następnie 3 stopnie, kolejny – dłuższy – spocznik na półpiętrze, 10 stopni i korytarz prowadzący na pierwsze piętro. Stopnie mają wyraźnie zaznaczone noski.
Dostęp do Biblioteki możliwy jest również za pomocą windy. W celu dojazdu na pierwsze piętro należy nacisnąć przycisk oznaczony cyfrą „1”.
Wejście do Biblioteki znajduje się po prawej stronie od schodów i windy. Drzwi są drewniane, dwuskrzydłowe, otwierane ręcznie. Jedno skrzydło otwiera się na szerokość 95 cm i wyposażone jest w tradycyjną klamkę umieszczoną na wysokości 112 cm. W razie potrzeby można otworzyć drugie skrzydło.
Po prawej stronie od wejścia znajduje się stanowisko obsługi czytelników. Blat znajduje się na wysokości 76 cm. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim nie ma możliwości podjazdu przodem do blatu, ponieważ pod jego powierzchnią brakuje wolnej przestrzeni. Szerokość przejść między regałami wynosi od 115 do 120 cm. 

Wejście do III Czytelni Naukowej

Prowadzi do niej ciąg schodów liczący 45 stopni, z dwoma półpiętrami oraz przystankiem na pierwszym piętrze. Do Czytelni można również dotrzeć windą – należy nacisnąć przycisk oznaczony cyfrą „2”.
Wejście do Czytelni znajduje się po prawej stronie od wyjścia z windy i od schodów. Drzwi są drewniane, dwuskrzydłowe, otwierane ręcznie. Jedno skrzydło otwiera się na szerokość 95 cm i jest wyposażone w tradycyjną klamkę, umieszczoną na wysokości 112 cm. W razie potrzeby można otworzyć również drugie skrzydło.
Po prawej stronie od wejścia znajduje się stanowisko obsługi czytelników. Blat umieszczony jest na wysokości 75 cm. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim nie ma możliwości podjechania do stanowiska przodem, ponieważ pod blatem brakuje odpowiedniej przestrzeni na nogi i wózek.
W Czytelni znajdują się dwa rzędy stołów: 6 po lewej stronie i 6 po prawej stronie. Odległość między rzędami wynosi 110 cm, co umożliwia poruszanie się między nimi osobom na wózku.
Po prawej stronie od wejścia, w pobliżu stanowiska obsługi, znajduje się stanowisko komputerowe. Jest ono wyposażone w klawiaturę dla osób słabowidzących – z żółtymi klawiszami oraz czarnymi, pogrubionymi i powiększonymi oznaczeniami.
Obok, również po prawej stronie, znajduje się skaner, Auto-Lektor – urządzenie, które czyta na głos teksty drukowane przy użyciu syntetycznego głosu, oraz powiększalnik ekranowy, który umożliwia wyświetlanie powiększonego obrazu na monitorze.

Dojazd do Biblioteki:

Biblioteka nie ma własnego parkingu, ale w odległości ok. 5 metrów są wydzielone dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Przystanek: Wola-Ratusz
  • Autobusy: 157, 171, 190
  • Tramwaje: 13, 20, 23, 26.

Kursy autobusowe realizowane są przez pojazdy niskopodłogowe.

Filia przy ulicy Nowolipki 21

Biblioteka mieści się na parterze budynku mieszkalnego.

Wejście do budynku znajduje się na podwyższeniu, na które prowadzą schody umieszczone z przodu oraz po bokach. Schody mają od 6 do 8 stopni. Brakuje pochylni, co stanowi barierę dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Drzwi wejściowe o szerokości 105 cm prowadzą bezpośrednio z chodnika, jednak znajdują się jeden stopień powyżej jego poziomu. W związku z tym dostępna jest mobilna pochylnia, którą na życzenie osoby wchodzącej lub wychodzącej można rozłożyć.

Tuż za drzwiami wejściowymi do filii znajduje się niewielki wiatrołap z ręcznie otwieranymi drzwiami o tej samej szerokości (105 cm), prowadzącymi do wnętrza budynku. Ograniczona przestrzeń w wiatrołapie może utrudniać manewrowanie osobom poruszającym się na wózku. W razie potrzeby można poprosić o pomoc pracownika biblioteki. Wszystkie drzwi otwierane są ręcznie.

Wewnątrz biblioteki nie ma korytarzy ani schodów. Przestrzeń jest dostępna i znajduje się na jednym poziomie.

Brakuje wydzielonego miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnościami.

Toaleta w bibliotece jest dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

W filii zamontowana jest pętla indukcyjna wspomagająca słyszenie.

Można wejść z psem asystującym.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Przystanki: Nowolipie 03 i Nowolipki 04
  • Autobusy: 107.

Filia przy ulicy Ordona 12F

Biblioteka mieści się na parterze budynku mieszkalnego (bloku).

Lokal posiada 2 wejścia, w tym 1 przeznaczone jako wyjście ewakuacyjne.

Wejście do budynku znajduje się od strony ulicy Ordona. Drzwi wejściowe o szerokości 97 cm znajdują się na poziomie terenu i prowadzą bezpośrednio z chodnika – bez schodów ani progu. Drzwi są otwierane ręcznie.

Wewnątrz biblioteki nie ma korytarzy, schodów ani windy. Przestrzeń jest dostępna i znajduje się na jednym poziomie.

Nie ma wydzielonego miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnościami.

Toaleta jest dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

W filii zamontowana jest pętla indukcyjna wspomagająca słyszenie.

Można wejść z psem asystującym.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Przystanki: Ordona 01 i Ordona 04
  • Autobusy: 105, 167, 184, 255
  • Tramwaj: przystanek Ordona WSA, linia nr 10.

Filie przy ulicy Twardej 64

Biblioteka mieści się na pierwszym piętrze budynku mieszkalnego.

Do wejścia prowadzą zewnętrzne schody (4 stopnie), a następnie wiatrołap oraz wewnętrzna klatka schodowa prowadząca na piętro. Zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne mają szerokość 91 cm i są otwierane ręcznie.

Brak windy oraz innych udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Przed budynkiem znajduje się parking ogólnodostępny z wyznaczonymi dwoma miejscami dla osób z niepełnosprawnościami.

Brak toalety dostosowanej do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

W filiach zamontowane są pętle indukcyjne wspomagające słyszenie.

Można wejść z psem asystującym, jednak poruszanie może być utrudnione z uwagi na wąskie korytarze i niewielkie pomieszczenia.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Najbliższe przystanki: Sienna 02, Plac Starynkiewicza 06, Rondo Daszyńskiego 06, Plac Zawiszy 08
  • Autobus: linia 157
  • Tramwaje: 1, 7, 9, 11, 22, 24, 25.

Filia przy ulicy Młynarskiej 35a

Wejście do biblioteki znajduje się w ciągu komunikacyjnym dla pieszych przy ulicy Szlenkierów, w bramie budynku mieszkalnego przy ulicy Młynarskiej 35a.

Do wejścia nie prowadzą żadne schody ani korytarze. Podejście wykonano w formie łagodnego nachylenia z kostki brukowej o szerokości 90 cm, odpowiadającej szerokości drzwi wejściowych.

Tuż za drzwiami wejściowymi do filii znajduje się niewielki wiatrołap z drzwiami prowadzącymi do jej wnętrza. Ograniczona przestrzeń w wiatrołapie utrudnia manewrowanie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. W razie potrzeby można poprosić o pomoc pracownika biblioteki. Wszystkie drzwi otwierane są ręcznie.

Brak wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami.

Toaleta w bibliotece jest dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

W filii zamontowana jest pętla indukcyjna wspomagająca słyszenie.

Można wejść z psem asystującym.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Przystanki: Długosza 02, Młynarska 03
  • Tramwaje: 20, 23, 24.

Filie przy ulicy Żytniej 64

Biblioteka mieści się na pierwszym piętrze budynku handlowo-usługowego.

Drzwi wejściowe o szerokości 93 cm znajdują się na poziomie terenu. Wejście do budynku jest bezpośrednio z chodnika – bez schodów ani progu.

W budynku znajdują się schody oraz podnośnik pionowy umożliwiający wjazd na pierwsze piętro.

Na pierwszym piętrze mieszczą się dwie filie biblioteki:

  • po prawej stronie filia dla dorosłych i młodzieży,
  • po lewej stronie filia dla dzieci i młodzieży.

Drzwi wejściowe do obu filii są dwuskrzydłowe i otwierane ręcznie. Na co dzień otwiera się jedno skrzydło o szerokości 70 cm. Drugie skrzydło, również o szerokości 70 cm, może zostać otwarte w razie potrzeby, zwiększając szerokość przejścia do 140 cm.

Przed budynkiem znajduje się parking z wyznaczonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnościami.

W budynku nie ma toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

W obu filiach zamontowane są pętle indukcyjne wspomagające słyszenie.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Przystanki: Grenady 01, Metro Młynów 06
  • Autobusy: 103, 106, 136, 171, 190
  • Metro: stacja Młynów

Filia przy ulicy Erazma Ciołka 20

Biblioteka mieści się na parterze budynku mieszkalnego (bloku).

Drzwi wejściowe o szerokości 100 cm są otwierane ręcznie i prowadzą bezpośrednio z chodnika, jednak znajdują się jeden stopień powyżej jego poziomu.

Dostępna jest mobilna pochylnia, która może zostać rozłożona na życzenie osoby wchodzącej lub wychodzącej z budynku. Aby z niej skorzystać, należy nacisnąć oznaczony przycisk znajdujący się przy drzwiach wejściowych.

Tuż za wejściem znajduje się niewielki wiatrołap z kolejnymi drzwiami, również otwieranymi ręcznie, o szerokości 100 cm, prowadzącymi do wnętrza filii. Ograniczona przestrzeń w wiatrołapie może utrudniać manewrowanie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. W razie potrzeby można poprosić o pomoc pracownika biblioteki.

W bibliotece nie ma schodów, wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.

Brak jest wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Toaleta w bibliotece jest dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

W filii zamontowana jest pętla indukcyjna, wspomagająca słyszenie.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Przystanki: Dalibora 03, Deotymy 04
  • Autobusy: 129, 184, 197, 201, 249

Filia przy ulicy Wolskiej 75

Biblioteka mieści się na parterze budynku mieszkalnego (bloku).

Wejście do budynku znajduje się na poziomie chodnika i prowadzi przez drzwi wejściowe do niewielkiego wiatrołapu. Następnie kolejne drzwi prowadzą bezpośrednio do wnętrza filii.

Zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne mają szerokość 90 cm, są otwierane ręcznie i nie posiadają progów.

Ograniczona przestrzeń w wiatrołapie może utrudniać manewrowanie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. W razie potrzeby można poprosić o pomoc pracownika biblioteki.

W bibliotece nie ma schodów – wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.

Brak wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

W budynku nie ma toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

W filii zamontowana jest pętla indukcyjna wspomagająca słyszenie.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Przystanki: Sokołowska 03, Sokołowska 04
  • Tramwaje: 11, 13, 26, 27
  • Metro: stacja Płocka.

Filia przy ulicy Redutowej 48

Biblioteka znajduje się na parterze budynku handlowo-usługowego.

Wejście prowadzi bezpośrednio od strony ulicy Batalionu AK „Zośka”.

Drzwi wejściowe o szerokości 101 cm znajdują się na poziomie terenu i prowadzą bezpośrednio z chodnika – bez progów ani schodów. Drzwi są otwierane ręcznie.

Za nimi znajduje się wiatrołap, z którego kolejne drzwi – również ręcznie otwierane i o tej samej szerokości (101 cm) – prowadzą do wnętrza filii.

Przestrzeń w wiatrołapie jest wystarczająca, aby umożliwić swobodne manewrowanie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.

Po prawej stronie od drugiej pary drzwi, na ścianie, umieszczono tablicę tyflograficzną zawierającą plan pomieszczeń oraz legendę w alfabecie Braille’a, ułatwiającą orientację osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Przestrzeń wewnątrz biblioteki jest w pełni dostępna – nie ma schodów, korytarzy ani windy. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.

Stanowisko obsługi czytelników znajduje się po lewej stronie od wejścia i jest dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim – możliwy jest podjazd przodem, bezpośrednio pod blat.

Toaleta jest przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Przed budynkiem wyznaczono jedno miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

W filii zamontowane są pętle indukcyjne wspomagające słyszenie.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Przystanki: Pustola 02, Redutowa 01, Redutowa 02 (dojście od strony ronda Mieczysława Krygiera i dalej ulicą Redutową)
  • Autobusy: 167, 197, 129, 190

Filia przy ulicy Staszica 5a

Biblioteka mieści się w budynku mieszkalnym (bloku).

Do wejścia prowadzą 3 stopnie zewnętrzne. Następnie znajdują się drzwi z domofonem o szerokości 81 cm – aby wejść do środka, należy wybrać numer 100.

Po otwarciu drzwi z domofonem należy wejść do budynku, pokonać 6 stopni w górę, a następnie skręcić w lewo – tam znajdują się drzwi wejściowe do biblioteki o szerokości 101 cm.

Brak windy i pochylni – wejście nie jest dostępne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Brak wyznaczonego miejsca parkingowego dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

W filii zamontowana jest pętla indukcyjna wspomagająca słyszenie.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Przystanki: Metro Płocka, Zajezdnia Wola
  • Autobusy: 103, 106
  • Tramwaje: 13, 20, 22, 23, 24, 26, 27
  • Metro: Płocka.

Filia przy ulicy Chłodnej 11

Biblioteka mieści się na parterze budynku mieszkalnego (bloku).

Wejście do budynku znajduje się na poziomie chodnika i prowadzi przez drzwi wejściowe do wiatrołapu. Następnie kolejne drzwi prowadzą bezpośrednio do wnętrza filii.

Zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne mają szerokość 100 cm, są otwierane ręcznie i nie posiadają progów.

Tuż za drzwiami wejściowymi znajduje się wiatrołap z drzwiami prowadzącymi do wnętrza filii.

Przestrzeń w wiatrołapie jest wystarczająca, aby umożliwić swobodne manewrowanie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.

Wewnątrz budynku nie ma schodów – wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.

Na parterze mieszczą się dwie filie biblioteki:

  • Po prawej stronie – filia dla dorosłych i młodzieży,
  • Po lewej stronie – filia dla dzieci i młodzieży.

Drzwi do obu filii są otwierane ręcznie i mają szerokość 105 cm.

Na pobliskim parkingu dostępne jest wyznaczone miejsce dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Brak toalety dostosowanej do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

W filii zamontowana jest pętla indukcyjna wspomagająca słyszenie.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Przystanki: Chłodna i Hala Mirowska
  • Autobusy: 157
  • Tramwaje: 17, 33

Filia przy ulicy Marcina Bielskiego 3

Biblioteka mieści się w wolnostojącym pawilonie.

Wejście do budynku znajduje się na poziomie chodnika i prowadzi przez drzwi wejściowe do wiatrołapu. Następnie kolejne drzwi prowadzą bezpośrednio do wnętrza filii.

Zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wewnętrzne mają szerokość 88 cm i są otwierane ręcznie. W drzwiach zewnętrznych znajduje się próg o wysokości 2 cm.

Tuż za drzwiami wejściowymi znajduje się wiatrołap z drzwiami prowadzącymi do wnętrza filii.

Przestrzeń w wiatrołapie jest wystarczająca, aby umożliwić swobodne manewrowanie osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.

Wewnątrz budynku nie ma schodów – wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.

Miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową znajduje się niedaleko budynku, przy ul. Marcina Bielskiego 2. Na parkingu bezpośrednio przed budynkiem nie ma takiego miejsca.

Toaleta jest częściowo dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Nie posiada urządzenia alarmowego.

W filii zamontowana jest pętla indukcyjna wspomagająca słyszenie.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym.

Dojazd komunikacją miejską:

  • Przystanki autobusowe: Park Moczydło 01, 02, 03, 04, Metro Księcia Janusza 05 i 06
  • Autobusy: 129, 171, 184, 190, 197, 201, 249, 523
  • Metro: Księcia Janusza.

Przejdź do treści