Obchody 90-lecia Biblioteki w 2023 roku

Drodzy Czytelnicy, rok 2023 przyniósł ze sobą wiele fascynujących wydarzeń i inspirujących chwil również w przestrzeni Biblioteki na Woli. Z dumą świętowaliśmy przede wszystkim 90-lecie działalności naszej instytucji.

Podsumowanie mijającego już roku to nie tylko zestawienie statystyk czy faktów, ale również opowieść o tym, jak Biblioteka nieustannie staje się miejscem spotkań, inspiracji i rozwijania pasji czytelniczych. Przyjrzyjmy się zatem, jakie inicjatywy zaznaczyły swoją obecność na kartach bibliotecznej kroniki w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Z przyjemnością wspominamy Jubileusz 90-lecia Biblioteki na Woli, który odbył się 30 marca w „Komiksowie”. Podczas części rozrywkowej wystąpił Artur Barciś, który z humorem poruszył kwestię ważnej umiejętności, jaką jest dykcja. Na tym jednak nie koniec – aktor w „swoim” stylu opowiedział także o zabawnych momentach z teatru – wspomniał o próbach, charakterze artystów i pracy na scenie. Całe wydarzenie poprowadził Artur Rola.

18 kwietnia zaprosiliśmy do „Ekoteki” reporterkę i fotografkę – Urszulę Chylaszek. Autorka rozmawiała m.in. o swoim reportażu „Kanska. Miłość na Wyspach Owczych”, w którym prześledziła drogę, jaką ten niewielki naród – niespełna pięćdziesiąt cztery tysiące osób, z których większość jest ze sobą spokrewniona – przeszedł od religijnego konserwatyzmu do nowoczesnej swobody. Spotkanie poprowadził Wojciech Szot.

Przed wakacjami, 15 czerwca, „Komiksowo” odwiedziła wyjątkowa postać ze świata nauki. Gościliśmy profesora Andrzeja Dragana, o którego teoriach debatują naukowcy na całym świecie. Jego zainteresowania rozciągają się również na różne dziedziny artystyczne. Podczas spotkania rozmawialiśmy o nagich małpach, sztucznej inteligencji, sztuce, artyzmie, życiu
i fizyce. Nie zabrakło również czasu na pytania od publiczności. Spotkanie poprowadziła Katarzyna Zozulińska.

Podczas obchodów 90-lecia zadbaliśmy także o doznania muzyczne. 6 września zorganizowaliśmy koncert zespołu „Klezmoret”. To grupa muzyków, których połączyła pasja do muzyki żydowskiej. W swoich muzycznych poszukiwaniach wykorzystują nie tylko tematy żydowskie, ale także bałkańskie i słowiańskie dodając do nich elementy jazzu i muzyki współczesnej. Ich muzyka pełna jest ekspresji, pasji i emocji, to „muzyka środka” w najczystszej postaci. Koncert odbył się na tarasie przed Biblioteką przy al. Solidarności 90.

Z kolei pod koniec roku, 12 grudnia, gościliśmy w „Komiksowie” Tomasza Habdasa –  podróżnika, przewodnika beskidzkiego, autora książek i blogera. Jego noga stanęła na Mont Blanc, Elbrusie, Kilimandżaro oraz na Aconcagule. Podczas spotkania poruszyliśmy tematy takie jak: Czy chodzenie po górach zimą jest dla każdego? Które trasy są polecane? Jak przygotować się do wyprawy w zależności od pory roku? Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Rozmowę poprowadził Adam Wrzoskiewicz – podróżnik i bloger.

Przez cały rok nasza Biblioteka zdobyła wiele prestiżowych nagród i dyplomów. To z pewnością wynik solidnej pracy całego Zespołu, który nieustannie stara się podnosić standardy oferowanych usług, tworząc przy tym przyjazne środowisko dla miłośników literatury i wiedzy. Początek 2023 roku zaczęliśmy z nadzieją na lepsze jutro. Nasza Biblioteka otrzymała dyplom i puchar za zajęcie III miejsca w w akcji „Gorączka Złota”. Zebraliśmy wspólnie 26 kg monet dla potrzebujących.

Wspomniane wcześniej obchody Jubileuszu przyniosły nam również ogromną niespodziankę. Podczas uroczystości, z inicjatywy Krzysztofa Strzałkowskiego – Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, został wręczony Medal Pamiątkowy nadany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika. Odznakę podarowano za wybitne zasługi Biblioteki na rzecz województwa. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, przekazał pismo, w którym podziękował za całokształt działalności Biblioteki, jako dowód za znaczącą wartość instytucji dla stolicy. Pismo odczytał dyrektor Biura Kultury – Artur Jóźwik. Przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola, Ewa Statkiewicz, wraz z Burmistrzem Krzysztofem Strzałkowskim oraz zastępcami: Grażyną Orzechowską-Mikulską i Wojciechem Lesiukiem, podarowali Bibliotece tablicę upamiętniającą Jubileusz. Sekretarz Generalna Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Joanna Potęga, wręczyła pismo (podpisane przez dyrektor Barbarę Budyńską) z podziękowaniami i życzeniami na nadchodzące lata. Wyrazy wdzięczności złożył również Mariusz Budziszewski – Radny Warszawy. Wszystkie podarunki odebrały dyrektor Anna Grędzińska oraz wicedyrektor Agnieszka Gołębiewska.

31 lipca, w trakcie Uroczystej Sesji Rady Warszawy, dyrektor Anna Grędzińska oraz wicedyrektor Agnieszka Gołębiewska odebrały niezwykłe wyróżnienie przyznane naszej Bibliotece. Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy wręczana jest osobom lub zespołom, które wniosły znaczący wkład w rozwój i promocję stolicy.

Kilka dni później, 10 sierpnia, odbyło się uroczyste spotkanie w sali sesji Urzędu Dzielnicy Wola. Podczas spotkania cały Zespół Biblioteki otrzymał podziękowania za wielość i różnorodność podejmowanych inicjatyw, a także za dbałość o zachowanie więzi społecznych i promowanie kultury na Woli. Wszyscy pracownicy Biblioteki na Woli otrzymali dyplomy uznania od Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Dyrektor Biblioteki na Woli – Anna Grędzińska zwyciężyła w konkursie, organizowanym przez Mazowiecki Instytut Kultury a finansowanym ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, otrzymując tytuł „Mazowieckiego Menedżera Kultury 2023”. Oto uzasadnienie kapituły: „W kategorii I nagrodę otrzymuje Anna Grędzińska, Dyrektorka Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, za mistrzowskie przeprowadzenie instytucji przez proces zmiany, która doprowadziła do usprawnienia procesu komunikacji wewnętrznej, transparentności podejmowanych działań, zbudowania poczucia zaufania i solidarności wśród pracowników oraz pełnego wykorzystania ich potencjału, przy jednoczesnym zadbaniu o komfort ich pracy. Za podejmowanie wyzwań i kształtowanie swojej postawy liderskiej w odpowiedzi na te wyzwania oraz dzięki procesowi samodoskonalenia zawodowego. A także za prowadzenie instytucji i filii, skupiających ludzi z pasją, którzy działają w dialogu z mieszkańcami i innymi lokalnymi podmiotami.” Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tak dynamicznego i twórczego środowiska!

Dziękujemy Wam, Drodzy Czytelnicy, za zaufanie i wsparcie. Życzymy samych sukcesów oraz radosnych chwil w nadchodzącym 2024 roku. Zapraszamy Wszystkich do dalszego udziału w życiu prężnie rozwijającej się Biblioteki na Woli. Do zobaczenia!

Skip to content