Wystawa ilustracji “Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie”

Wraz z Wydawnictwem Tatarak zapraszamy do zwiedzenia niezwykłej wystawy katalońskiej ilustratorki Ainy Bestard. Wystawę można oglądać w holu budynku Biblioteki przy al. Solidarności 90 od 5 marca do 29 kwietnia.

Przez tysiące lat ludzkość obserwowała niebo i próbowała wyjaśnić, czym jest wszechświat. Przedstawiano go na wiele sposobów we wszystkich kulturach. W miarę upływu lat fizycy, matematycy i astronomowie doskonalili narzędzia do jego badania. Książka ta stanowi hołd dla historii ilustracji naukowej XIX wieku, która w znacznym stopniu przyczyniła się do spopularyzowania astronomii. W czasach, gdy nie istniały zaawansowane urządzenia do prowadzenia obserwacji astronomicznych, artyści przedstawiali swoje interpretacje wszechświata, zadziwiające połączeniem rzeczywistości z fantazją. Pod względem graficznym oraz ikonograficznym ilustracje Ainy Bestard są inspirowane tymi wspaniałymi rysunkami i rycinami. Linie i kropki, które wyszły spod jej ręki, przywodzą na myśl techniki rytownicze. Ramki ilustracji nawiązują do tych, w które oprawiano ryciny panoramiczne. Ilustracje zawierają element artystyczny, który czasami wykracza poza ramy ściśle naukowe. Wiedza uzyskana dzięki projektowi ALMA pozwoliła uzupełnić je treścią zgodną z obecnymi odkryciami naukowymi. 

Aina Bestard – autorka wielu książek dla dzieci. Pracowała jako projektantka dla takich firm jak: Miro Jeans, Woman’s Secret czy Camper. Laueatka Bologna Ragazzi Award 2021 w kategorii Non-Fiction za książkę, “Ziemia, żywa planeta”W Polsce nakładem wydawnictwa Tatarak ukazało się jak dotąd siedem książek jej autorstwa: “Co kryje las?”, “Co kryje ciało?”, “Co kryje morze?”, “Co kryje nocne niebo?”, “Narodziny”, “Ziemia, żywa planeta”, “Wokół Słońca. Nasze miejsce w kosmosie”.

Skip to content