90 lat w świecie literatury. Biblioteka na Woli obchodzi Jubileusz

Nasza Biblioteka od wielu lat stanowi centrum kultury i wiedzy dla mieszkańców Warszawy. Z tej okazji, w głównym budynku przy al. Solidarności 90, odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy warszawskich bibliotek i instytucji kultury, a także kierownicy poszczególnych filii. Uroczystość dopełnił występ Artura Barcisia – kultowego aktora, komika i pasjonata literatury.

Bogata historia, świetlana przyszłość

Rok 1933 – to właśnie wtedy otworzono Wypożyczalnię nr 4 przy ulicy Ludwiki 1. To początek dynamicznej, ale jakże wdzięcznej, historii Biblioteki Publicznej na Woli. Warto wspomnieć tu o małżeństwie Wawelbergów – to ich nazwisko słusznie kojarzy się z inicjatywą powstania Biblioteki na Woli. Znaczącym momentem dla dzielnicy było otwarcie w marcu 1935 filii przy Karolkowej 45, co skutkowało powstawaniem kolejnych placówek. Bibliotekarki starannie dobierały księgozbiory, dbały o propagowanie czytelnictwa i realizowały złotą zasadę: „właściwa książka do właściwych rąk”. Co istotne, biblioteki nie zaprzestały swojej działalności w związku z oblężeniem stolicy w 1939 i działały aż do 1942. Dla warszawiaków, a szczególnie mieszkańców Woli, stanowiło to swoistą „odtrutkę” na propagandę niemiecką. Po wojnie otworzono kolejne filie, a w 1955 wybudowano reprezentacyjny gmach, w którym odbył się wspomniany Jubileusz.

Obecnie w budynku znajduje się Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży, Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży, XII Czytelnia Młodzieżowa i III Czytelnia Naukowa – kiedyś dedykowana studentom, dziś wszystkim pogłębiającym wiedzę z różnych dziedzin. Rozwój wolskich bibliotek sprawił, że czytelników stale przybywało – w latach 70. było ich ponad 30 tysięcy. Już wtedy organizowano spotkania literackie, zajęcia tematyczne czy warsztaty dla dzieci. To oczywiście, w udoskonalonej formie, dzieje się do dziś. Nasza Biblioteka to obecnie „małe centrum kultury”. Nie liczy się tylko książka, ale również wszystko wokół niej. Taką wizję Biblioteki Publicznej na Woli zapoczątkowano 9 dekad temu.

Wspomnienia, rozmowy i świętowanie

Jubileusz Biblioteki jest idealną okazją do przypomnienia ważnych momentów w historii placówki oraz podziękowania wszystkim osobom, które przez lata przyczyniły się do jej rozwoju. 30 marca, w Wypożyczalni „Komiksowo” świętowaliśmy 90-lecie. Obecni na uroczystości goście mogli usłyszeć wiele ciekawych anegdot związanych z Biblioteką, a także podyskutować o jej przyszłości. Dzięki takim wydarzeniom nie tylko przypominamy o wdzięcznej historii Biblioteki, ale także dostrzegamy jej istotną rolę w dzisiejszych czasach. Od wielu lat rozwijamy i promujemy czytelnictwo, organizujemy liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne oraz udostępniamy bogate zasoby wiedzy.

90-lecie Biblioteki na Woli to czas refleksji, ale również radosnego świętowania. Podczas części rozrywkowej wystąpił Artur Barciś, który z humorem poruszył kwestię ważnej umiejętności, jaką jest dykcja. Na tym jednak nie koniec – Barciś w „swoim” stylu opowiedział także o zabawnych momentach z teatru – wspomniał o próbach, charakterze artystów i pracy na scenie. Całe wydarzenie poprowadził Artur Rola.

Wyróżnienia za wkład w kulturę i edukację

Podczas uroczystości, z inicjatywy Krzysztofa Strzałkowskiego – Burmistrza dzielnicy Wola m.st. Warszawy, został wręczony Medal Pamiątkowy nadany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika. Odznakę podarowano za wybitne zasługi Biblioteki na rzecz województwa. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, przekazał pismo, w którym podziękował za całokształt działalności Biblioteki, jako dowód na znaczącą wartość instytucji dla stolicy. Pismo odczytał dyrektor Biura Kultury – Artur Jóźwik. Przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola, Ewa Statkiewicz, wraz z Burmistrzem Krzysztofem Strzałkowskim oraz zastępcami: Grażyną Orzechowską-Mikulską i Wojciechem Lesiukiem, podarowali Bibliotece tablicę upamiętniającą Jubileusz. Sekretarz Generalna Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Joanna Potęga, wręczyła pismo (podpisane przez dyrektor Barbarę Budyńską) z podziękowaniami i życzeniami na nadchodzące lata. Wyrazy wdzięczności złożył również Mariusz Budziszewski – Radny Warszawy. Wszystkie podarunki odebrały dyrektor Anna Grędzińska oraz wicedyrektor Agnieszka Gołębiewska.

Warto pamiętać, że Jubileusz nie jest jednorazowym wydarzeniem, ale okazją do organizacji szeregu działań i spotkań dla czytelników. Na ten wyjątkowy rok zaplanowaliśmy wiele wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i literackich. Dodatkowo, do końca kwietnia, czytelnicy mogą obejrzeć wystawę poświęconą nieznanym faktom z historii Biblioteki na Woli. Ekspozycja dostępna jest w budynku przy al. Solidarności 90. Na tablicach znajdują się archiwalne dokumenty oraz zdjęcia. W maju wystawa zawiśnie w sali sesji Urzędu Dzielnicy Wola.

Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz kalendarium. Szykujemy wiele spotkań, warsztatów i atrakcji – bądźcie z nami!

Fot. Marta Kuśmierz

Skip to content