“Z książką na start”

„Z książką na start” to projekt skierowany do dzieci w wieku do 6 lat i ich rodziców.

Fundacja Metropolia Dzieci wraz z bibliotekami publicznymi województwa pomorskiego rozpoczęła realizację projektu „Z książką na start” w marcu 2016 r.

W ciągu 2,5 roku trwania projektu swoją przygodę z biblioteką rozpoczęło już ponad 12 000 najmłodszych mieszkańców regionu.
Od października 2018 r. do projektu zostało zaproszonych 9 bibliotek warszawskich wraz ze swoimi 53 filiami, zatem obecnie w projekcie bierze udział 49 bibliotek publicznych, mających swoje siedziby i filie w 135 miejscowościach i dzielnicach. Wszystkie te placówki otrzymały certyfikat Biblioteki Przyjaznej Dzieciom.

Zachęcamy rodziców i dzieci do odwiedzenia biblioteki, gdzie Mały Czytelnik, otrzyma Pakiet Startowy, a w nim Paszport Małego Czytelnika oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań – w prezencie. Na dobry start 🙂

W Paszporcie Mały Czytelnik będzie zbierał pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jednak jest aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To wszystko zaowocuje w trudnym okresie dojrzewania – rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu przyjaciół i ciekawej pracy. Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie „Z książką na start”, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.

Rodzice i opiekunowie, odwiedzający biblioteki wspólnie z maluchami, będą mieli okazję przekonać się, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie.

 Warto pamiętać, że MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK JEST PREZENTEM NA CAŁE ŻYCIE

Zapraszamy do biblioteki, by odebrać Pakiet Startowy z książką w prezencie i wspólnie rozpocząć fantastyczną przygodę.

Placówki biblioteczne, które biorą udział w projekcie:

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 46

Biblioteka “Na Kole”

“Odolanka”

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 36

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 13

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 21

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 32

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 25

Udział jest całkowicie bezpłatny!)

 

 

Skip to content