Spotkanie autorskie z Hanną Dziarską

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Panią Hanną Dziarską, autorką książki „Listy z kanałów”.

O Powstaniu Warszawskim powstały tysiące publikacji, a wciąż jeszcze odnajdują się dokumenty, które poszerzają wiedzę o jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Przykładem tego jest książka Hanny Dziarskiej „Listy z kanałów”, do której inspiracją była korespondencja pomiędzy walczącą w Śródmieściu trójką młodych Powstańców a ich rodzicami mieszkającymi na Mokotowie, mocno zaangażowanymi we wsparcie zarówno żołnierzy, jak i ludności cywilnej oraz w ochronę majątku „Społem” – instytucji, z którą byli związani zawodowo.

Niezwykła jest historia zetknięcia się autorki – dziennikarki, wolontariuszki Muzeum Powstania Warszawskiego – z przenoszonymi kanałami listami, w których znalazła ślady powstańczych losów swojej mamy i jej poległej w Powstaniu młodszej siostry, walczących na Starym Mieście. Im poświęcona jest druga, bardzo osobista, część „Listów z kanałów”. Lektura tytułowych listów, zawierających szczegółowe opisy życia codziennego w obozie warownym „Baszty”, jak nazywał tę część wolnej dzielnicy jeden z ojców, oraz z oczywistych względów oszczędne relacje dzieci z ich służby w Śródmieściu, pozwala czytelnikowi poznać realia tamtych dni, dostarcza też ogromnych emocji.

Losy młodych Powstańców i ich rodzin, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej części książki, wpisane są w szeroki kontekst historii walczącej Warszawy, co nadaje publikacji charakter popularyzatorski. Książka zawiera też wiele ciekawostek, nieznanych szerzej faktów, a bogaty materiał ilustracyjny i atrakcyjna forma graficzna są zachętą do sięgnięcia po nią przez czytelników interesujących się tematyką Powstania Warszawskiego.

„Książka łączy perspektywę wielkiej i małej historii, losy poszczególnych jednostek wplatając w dzieje zbiorowości” – prof. Ewa Paczoska. „Wielowątkowość Listów z kanałów, bogactwo treści w każdym z nich oraz głębokie zaangażowanie autorki w opowieść czynią z książki niezwykle interesująca lekturę. Wpisuje się ona w sposób szczególny w nurt literatury wspomnieniowej dotyczącej Powstania Warszawskiego oraz związanej z historią miasta”. – prof. Aldona Podolska-Meducka.

Wydarzenie sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego w ramach projektu „Na Woli czytamy do woli – wsparcie wolskich bibliotek”. Wstęp wolny.

Data

21 lutego 2024 // środa

Czas

17:00

Koszt

bezpłatnie

Lokalizacja

Redutowa
Redutowa 48, Warszawa, Polska

Organizator

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 80
Telefon
22 836 77 44
Email
w80@bpwola.waw.pl
Skip to content