„Matka Polka sika w krzakach” Monika Pastuszko

Spotkanie autorskie z Moniką Pastuszko dotyczące jej książki „Matka Polka sika w krzakach. Przygody z dzieckiem w mieście wysokich krawężników, nieczynnych toalet i zepsutych wind”.

Monika Pastuszko –  człowiek od miasta i słów, mama dwóch synów: Henia, bez którego ta książka by nie powstała, i malutkiego Rysia. Antropolożka kultury. Rozwojem miast zajmuje się od wielu lat: najpierw w ministerstwie i instytucie badawczym, potem w stołecznym ratuszu.
Rozmawia, słucha ludzi. W mieście tropi ukryte: nieopowiedziane historie, nierozpoznane doświadczenia.
Redaguje, publikuje wywiady, pisze na łamach „Krytyki Politycznej”. Lubi prosty język.
Można ją spotkać na warszawskich drogach i w parkach

Podczas spotkania porozmawiamy o tym jak zmienia się doświadczanie miasta, kiedy stajemy się rodzicami. Jakie nowe potrzeby pojawiają się i na ile są one dyskutowane w dyskursie społecznym.

„Czy da się przewinąć bobasa w pociągu? Jak wysiedzieć z przedszkolakiem w kolejce? Czy w upały można ochłodzić dziecko w fontannie? Jak przejść z wózkiem przez zaśnieżone ulice? Czy polskie miasta są przyjazne dzieciom?
Monika Pastuszko odkrywa miasto matek. Z wnikliwością, bystrością i cudownym poczuciem humoru opisuje swoje macierzyńskie przygody. Opowiada o świecie, który aż za dobrze znają rodzice i o którym cała reszta nie musi myśleć: o placach zabaw, urlopach dla ojców, przedszkolnych glutach.
A także o sprawach, które dotyczą nas wszystkich: o smogu, braku ławek, za małych mieszkaniach.

Autorka pisze, jak mogłoby wyglądać przyjazne miasto. Może sami możemy na to miasto wpływać i je zmieniać?

„Matka Polka sika w krzakach” ma w sobie coś z matczynego pamiętnika, poradnika zaprawionej w bojach miejskiej matki, coś z wywołującego gorącą dyskusję postu na Facebooku, coś z reportażu interwencyjnego, wreszcie coś z felietonu dla dobrego tygodnika opinii. Wciąga!”
(Filip Springer, pisarz, fotograf)

Data

19 czerwca 2024 // środa

Czas

17:30

Koszt

Bezpłatny

Lokalizacja

Ordona
J.K. Ordona 12f, Warszawa, Polska

Organizator

Wypożyczalnia dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci nr 83 Odolanka
Telefon
22 855 12 61
Email
odolanka@bpwola.waw.pl
Skip to content