Spotkanie online z Tomkiem Tułakiem

KUBA – kolorowa wyspa: spotkanie on-line

Zapraszamy na kolejne spotkanie on-line w ramach Klubu Podróżnika. Naszym gościem będzie Tomasz Tułak, który opowie o swojej  wyprawie na Kubę. Spotkanie odbędzie się na facebookowym profilu Biblioteki na Bielskiego. 

Kuba to wyspa jedyna w swoim rodzaju. Rewolucja Fidela Castro spowodowała, że w tym kraju od lat sześćdziesiątych zaszło niewiele zmian. Po ulicach jeżdżą stare amerykańskie samochody, a mieszkańcy mają ograniczony kontakt ze światem. Pomimo śmierci Fidela w 2016 roku, na wyspie nie widać nadciągającego huraganu zmian. Mieszkańcy nadal odnajdują ukojenie w muzyce, która jest tutaj obecna na każdym kroku. Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu świetnych muzyków. Dla ludzi z zewnątrz jest to jak podróż do innej epoki, innego świata. Wszyscy zadają sobie pytanie jak będzie wyglądał ten kraj po zmianach, które tutaj niechybnie nastąpią.
Na Kubie istnieją dwa światy: świat bogatych turystów i świat biednych Kubańczyków. W trakcie naszych wypraw staraliśmy się zbliżyć jak najbardziej do zwykłych mieszkańców wyspy. Unikaliśmy krzykliwych turystycznych kurortów. Spaliśmy w pokojach wynajmowanych przez Kubańczyków tzw. casas particulares. Zazwyczaj jadaliśmy w lokalnych restauracjach i prywatnych domach. Nie zapominaliśmy również o odpoczynku, bo na Kubie przez cały rok panuje lato i kuszą piękne, turkusowe plaże. W powietrzu unosi się woń cygar i kawy, a na gości odwiedzających wyspę czeka wyśmienity rum.
Podczas pokazu zobaczymy kolonialne miasta Kuby. Najwięcej czasu poświęcimy olbrzymiej, starej Hawanie. Pojedziemy na samo południe aż do Santiago de Cuba. Zobaczymy też inne stare miasta: kolorowy Trynidad, Camaguey i Cienfuegos. Dalej będzie zielone Vinales, gdzie u podnóża ostańców skalnych tzw. mogotów są najlepsze plantacje tytoniu. To tutaj dowiemy się jak uprawia się tytoń i w jaki sposób zwijać cygara. Zobaczymy też kubańskie krokodyle, turkusowe plaże takie jak Playa Pillar, Playa Coco, Playa Ancon czy Playa Larga. Podczas pokazu poznamy wszystkie bogactwa kubańskiej wyspy. Będzie też o pogrzebie Fidela w którym uczestniczyliśmy.

O AUTORZE:
Tomek Tułak – właściciel Om Tramping Klub, podróżnik, absolwent leśnictwa (UR w Krakowie) i Religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, fotograf – amator. Od kilkunastu lat w podroży, w tym dwa lata w Indiach. Zakochany w Azji i jej mieszkańcach. Szczególnie upodobał sobie Himalaje, gdzie przemierzył tysiące kilometrów pieszo! Studia „innych światów” – religioznawstwo i fantastyka – zainspirowały go do podróży i poznawania innych kultur. W ciągu ostatnich dziesięciu lat spędził dwa lata Indiach, podróżował kilka razy na Syberię, Indochin. Karakorum w Pakistanie. Odwiedził też obie Ameryki: Kanadę i USA (w tym Alaskę) w Ameryce Pn. i większość krajów Ameryki Pd. Cały czas w podróży.
Spotkanie finansowane ze środków z Budżetu Obywatelskiego.

Data

26 listopada 2020 // czwartek

Czas

18:00

Koszt

bezpłatne

Lokalizacja

Spotkanie online
Kategoria

Organizator

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 51
Telefon
22 837 04 92
Email
w51@bpwola.waw.pl
Skip to content