Magorkon

„Magorkon” – jednodniowy konwent fantastyczny, w ramach projektu „Fantastyka…Baśnie, legendy, mity…” – festiwal literacki,  realizowanego razem ze Stowarzyszeniem Miłośników Fantastyki Avangarda. Festiwal współfinansuje m.st. Warszawa.

W programie znajdziemy: panele, prelekcje, rozmowy, opowieści na żywo, dyskusje i rozmowy,
a wszystko to w kręgu baśni, legend i mitów. Szczegóły na stronie http://magorkon.ava.waw.pl/

Godz. 13.00 – 13.45 – Spotkanie fanów gier osadzonych w uniwersum „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego. Fanowska strefa wymiany poglądów i doświadczeń w pigułkowym omówieniu.

Godz. 14.00 – 14.45 Opowiada: Jerzy Szufa – opwiadacz, filozof i animator. Pasjonuje się sztuką opowiadania, baśniami i bajkami. Członek grupy opowiadaczy „Grupa 501”. Uczestniczył w warsztatach opowiadaczy Jihad Darviche i Dan Yashinsky. Absolwent międzynarodowego kursu „Share the Right Story” na temat wykorzystania opowieści w edukacji.

Na spotkaniu przeniesiemy się w magiczny świat baśni. Obudzimy  wyobraźnię, malując słowami przygody bajkowych bohaterów. Zaczerpniemy z tradycyjnych bajek ludowych i ze współczesnych baśni literackich. Przy dźwiękach harfy poszukamy mądrości ukrytej w opowieściach…

Godz. 15.00 -16.30 – panel autorski.  Jak „dotykają” mitów Marta Kładź-Kocot, Jacek Komuda i Łukasz Radecki w swojej twórczości? Odpowiedź znajdziecie podczas panelu, który poprowadzą bibliotekarze Fantasmagorii i Avangarda.

MARTA KŁADŹ-KOCOT

autorka dwutomowej powieści fantasy „Noc kota, dzień sowy” oraz książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema”. Pisuje również artykuły naukowe o fantastyce i mitach, opowiadania oraz teksty publicystyczne. Uzależniona od czytania, okularów przeciwsłonecznych, dobrej kawy, zadawania tekstom nietypowych pytań i wewnętrznego sarkastycznego komentatora rzeczywistości. Lubi zapomniane słowa i dziwaczne teorie.

 JACEK KOMUDA

to zawodowy pisarz i historyk, aktualnie na podyplomowych studiach doktorskich na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się dziejach Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Autor siedemnastu książek: dziewięciu powieści historycznych, marynistycznych i siedmiu zbiorów opowiadań których akcja rozgrywa się w XVII wieku, na morzach i oceanach oraz w XV-wiecznej Francji. Jego dzieła, bez przerwy wznawiane, sprzedały się w łącznym nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy i cieszą się ogromną popularnością wśród polskich Czytelników. Wierny prawdzie, nie stroni od brutalnych, mocnych kart historii. Inaczej niż Sienkiewicz woli pisać ku przestrodze niż ku pokrzepieniu serc. Wskrzesza dawne obyczaje, postaci, zapomniane miejsca. Bohaterowie to ludzie miotani namiętnościami, a nie papierowe ideały. Najważniejszym celem, jaki stawia sobie autor jest przybliżenie i spopularyzowanie wśród Czytelników historii Rzeczypospolitej szlacheckiej[…]

ŁUKASZ RADECKI

pisarz, redaktor, publicysta, recenzent, tłumacz, muzyk, nauczyciel. Przez lata pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego serwisu Horror Online. Publikował w sieci i w czasopismach, m.in. Dzika Banda, Grabarz Polski, Carpe Noctem, Atmospheric Magazine, Playboy. Autor i współautor kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań, m.in. „Królestwo gore”, „Miasteczko”, „Pradawne zło”, cykle „Bóg Horror Ojczyzna”, „Nienasycony” i „Zombie.pl”. Laureat kilku Złotych Kościejów oraz Nagrody Polskiej Literatury Grozy Im. Stefana Grabińskiego. Od niedawna pisze głównie dla dzieci i młodzieży, czego efektem są cykle „Jotka: Łowca Smoków” oraz „Plemiona”.[…]

 

Godz.17.00- 18.30 – panel ekspercki. Wiedzą o mitologii w kulturze i literaturze podzielą się eksperci – Witold Jabłoński, Radosław Lewandowski i Paweł Majka. Rozmowę poprowadzi Mirosław Gołuński.

WITOLD JABŁOŃSKI

jest pisarzem, tłumaczem, kusicielem, estetą, lekkostrawnym cynikiem. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim, mieszka i pracuje w Łodzi. Uprawia fantasy historyczną (cykl „Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer”, „Fryne hetera”, „Słowo i miecz” – w przygotowaniu kontynuacja „Ślepy demon”) oraz miejski horror („Miasto Nawiedzonych” – fragmenty dostępne na spoti.pl). Przekłada rosyjską fantastykę. Ma naturę pustelnika lub pogańskiego filozofa. Prywatnie raczej nieszkodliwy, a ponoć nawet sympatyczny. Pracuje dużo w domu, potem wyrusza w świat. Całym światem bywa często ulica Piotrkowska ze swymi jedynymi w swoim rodzaju pubami i kawiarniami. Tak, czy owak, pisarz jest dzieckiem dużego miasta i najbardziej lubi wyjeżdżać do innych dużych miast. Można go więc spotkać czasem w którejś z europejskich stolic na tarasie artystycznej kafejki lub w nowojorskiej East Village. Doświadczenia i obserwacje z podróży wykorzystuje w powieściach, zarówno historycznych, jak i współczesnych.

RADOSŁWA LEWANDOWSKI

urodzony 26 maja 1968 roku w Płocku.

Absolwent Wydziałów: Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor powieści: „Yggdrasil Struny Czasu”, „Yggdrasil Exodus”, „Wikingowie Wilcze dziedzictwo”, „Wikingowie Najeźdźcy z Północy”, „Wikingowie  Topory i sejmitary”, „Wikingowie Kraina Proroka”,„Kuchnia pisarza” oraz  opowiadań: „Jak tygrys szablozęby pożarł moją przyszłość”, „Pieczęć na niebie.

PAWEŁ MAJKA

Paweł Majka urodzony w 1972 roku w Krakowie polski autor opowiadań i powieści fantastycznych. Pierwsze opowiadanie wydano mu drukiem w 1987 roku, w nagrodę za zajęcie 3 miejsca w konkursie Złotej Ostrogi organizowanym co roku przez „Świat Młodych”. Następne opowiadanie opublikował dopiero w roku 2006. Pracował w lokalnych mediach – prasie i rozgłośniach radiowych, później w jednej z ogólnopolskich telewizji. Współpracował z „Czasem Fantastyki” i internetowym magazynem „Creatio Fantastica”. Obecnie współpracuje ze „Smokopolitan” oraz blogiem poświęconym grom video GIKZ.pl. Opowiadania publikował w „Nowej Fantastyce”, SFHiF, F&SF Edycja Polska oraz antologiach wydawnictw Powergraph, Fabryka Słów, Genius Creations.

Jest autorem powieści: „Pokój Światów” (nominacja do Nagrody in. Janusza A. Zajdla w roku 2015, oraz Nagroda im. Jerzego Żuławskiego 2015), „Dzielnica Obiecana”, „Niebiańskie Pastwiska” (nominowana do nagrody Zajdla, otrzymała nagrodę im. Żuławskiego w roku 2016), „Człowiek Obiecany”, „Berserk” (nominowany do Żuławskiego 2018), „Wojny Przestrzeni” (nominowane do Zadla 2018 i Żuławskiego 2018).

MIROSŁAW GOŁUŃSKI

Dr n. hum., adiunkt na UKW w Bydgoszczy. Od lat interesujący się fantastyką, powieścią historyczną, mitami i wszelkimi możliwymi powiązaniami między nimi. Opublikował kilka artykułów naukowych o fantastyce, znacznie więcej recenzji („Szortal”). Współtwórca Centrum Kultury Fantastycznej przy MCK w Bydgoszczy oraz Literackich Trójkątów Fantastycznych. Juror w konkursach literackich (m.in. „Ostatni Dzień Pary II”). Lubi dobrą literaturę fantastyczną, której i tak czyta mniej niżby chciał. Nie boi się mówić i mieć własne zdanie, co niektórych czasem wkurza. Czerpie radość z brania udziału w konwentowych panelach w towarzystwie świetnych współpanalistów, gdy razem zmuszają słuchaczy do myślenia. Przy okazji prelekcji pokazuje, jak ważna jest mądrze czytana literatura (i mity), a sam akt lektury może być nie tylko przyjemny, ale również bardzo twórczy.

 

Godz. 19.00 – 20.00 – czytanie performatywne. Grupa „Literacki luz blues” przeczyta na dobranoc tekst Stanisława Lema „Czarna komnata Profesora Tarantogi”. Hasła przewodnie to: tajemnica, groza i świetna zabawa!

Grupa „Literacki luz blues” powstała w 2017 r. aby spróbować nowej formy kontaktu z literaturą jakim jest czytanie performatywne, które jest czymś pośrednim między przedstawieniem teatralnym, a słuchowiskiem radiowym, granym i czytanym na żywo. Pierwszym czytanym tekstem był „Szpital w centrum” Grzegorza Babuli. W tym roku zespół zmierzył się ze Stanisławem Lemem i jego „Czarną komnatą profesora Tarantogi”. Proces przygotowania  występu grupy jest świetną zabawą dla jego uczestników i możliwością zmierzenia się z ciekawym doświadczeniem, jakim jest czytanie performatywne. Dla publiczność  to możliwość uczestniczenia w nowej formie prezentacji literatury.

 

Godz. 13.00 – 20.00 – gry planszowe oraz sesje RPG w przestrzeni Klubu Sąsiedzkiego przy ul. Młynarskiej 35a Filii Wolskiego Centrum Kultury (vis a vis Fantasmagorii)

 

 

Data

27 października 2018 // sobota

Czas

13:00 - 20:00

Koszt

Bezpłatne

Lokalizacja

Młynarska
Młynarska 35A, Warszawa, Polska
Kategoria

Organizator

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 14
Telefon
22 632 09 86
Email
w14[at]bpwola.waw.pl
Skip to content