29 sierpnia 2017

Dla osób z niepełnosprawnością

Audiobooki

Zachęcamy także do korzystania z “książki mówionej” na kasetach magnetofonowych oraz płytach (w formacie audio i MP3).

Lupy

Profesjonalna lupa zapewnia powiększenie 20 dioptrii oraz bardzo dobre oświetlenie oglądanych przedmiotów. Jest to praktyczna pomoc w czytaniu, pisaniu oraz innych czynnościach manualnych.

Lupy są dostępne dla Czytelników w 4 placówkach:

  • III Czytelni Naukowa przy al. Solidarności 90 (2 lupy)
  • Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 14 przy ul. Młynarskiej 35a
  • Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 51 przy ul. M. Bielskiego 3
  • Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 73 przy ul. Żytniej 64

Powiększalnik

W Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 73 przy ul. Żytniej 64 przygotowane jest stanowisko ze specjalistycznym powiększalnikiem dla czytelników niedowidzących.

Powiększalnik ekranowy pozwala wyświetlać powiększony obraz na monitorze komputerowym. Urządzenie oferuje duże poziomy powiększania, co pozwala osobom niedowidzącym na czytanie gazety, książki lub innego materiału ustawionego na tacy powiększalnika. Dodatkowym atutem powiększalnika jest ruchoma taca, która pozwala swobodnie przesuwać czytany tekst.

Książka na telefon

W większości naszych Wypożyczalni funkcjonuje tzw. „Książka na telefon”. Jeżeli Pan/Pani jest osobą niepełnosprawną lub przewlekle chorą tudzież posiada kogoś bliskiego znajdującego się w jednej z tych niekorzystnych sytuacji, zachęcamy, aby dzwonić do najbliższej z placówek i prosić o dostarczenie tytułu pod domowy adres. W wypadku, gdy osoba nie jest jeszcze zapisana jako czytelnik Biblioteki, wystarczy – przy zamawianiu książki – poinformować o tym bibliotekarza, a odpowiedni formularz zostanie dostarczony wraz z literaturą.

Usługa przeznaczona wyłącznie dla mieszkańców Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

Skip to content