60. urodziny kasety magnetofonowej – mini wystawa Muzeum Kaset

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do Biblioteki na Redutowej, gdzie będziecie mogli odbyć prawdziwą podróż w czasie! Wystawa „60. urodziny kasety magnetofonowej” to ekspozycja pełna wspomnień i niesamowitych urządzeń, które przyczyniły się do dzisiejszego sposobu słuchania muzyki. Wystawę można oglądać codziennie w godzinach otwarcia biblioteki.

30 sierpnia 1963 roku na targach IFA w Berlinie Lou Ottens wraz ze swoim zespołem konstruktorów z firmy Philips zaprezentował światu konstrukcję, która stanowiła kolejny krok, po płycie winylowej z 1948 r., aby upowszechniać słuchanie dowolnej muzyki. Jak się miało okazać  wynalazek ten pozwolił nie tylko „skompaktować” (compact cassette) utwory muzyczne w format mieszczący się w kieszeni. Wraz z późniejszym „walkmanem” – przenośnym odtwarzaczem doprowadził do sytuacji, kiedy nasza ulubiona muzyka już wszędzie mogła nam towarzyszyć.

Nie tylko kompaktowe rozwiązanie sprawiło, że kaseta stała się tak popularna. Dzięki niezwykłej decyzji firmy  Philips udostępniono technologię najlepszym firmom japońskim bezpłatnie i dzięki temu m.in. Sony rozpoczęło produkcję kaset magnetofonowych.

Skip to content