Czarnobyl – 35 lat po katastrofie

W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku nastąpiła awaria reaktora jądrowego w ukraińskim miasteczku Prypeć. Na skutek przegrzania rdzenia reaktora doszło do wybuchu, który był największą katastrofą w historii energetyki jądrowej i jedną z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Seria błędów ludzkich i splot wydarzeń doprowadziły do śmierci i chorób wielu ludzi oraz do zupełnego wyludnienia miasta.

W naszym bibliotecznym katalogu dostępne są książki, filmy i seriale opowiadające o katastrofie w Czarnobylu. Zapraszamy do wypożyczania:

“Czarnobyl. Spowiedź reportera” – Igor Kostin

Autor był pierwszym fotografem, który znalazł się na miejscu tragedii w Czarnobylu. Jego zdjęcia opublikowano w dziesiątkach pism i gazet oraz uhonorowano wieloma nagrodami. Mimo iż sam został napromieniowany ponad dopuszczalną dawkę, w kolejnych latach pracował na miejscu katastrofy, by dać światu świadectwo jej skutków i przybliżyć problemy mieszkańców tej części Ukrainy. Jego niezwykłe fotografie, zebrane w niniejszej książce, stanowią najbardziej kompletny obraz tragedii czarnobylskiej.
Zarezerwuj w katalogu

“Czarnobyl” – Francesco M. Cataluccio 

Publikacja napisana oryginalnym, prostym stylem, przede wszystkim dla zainteresowanych jedną z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Autor stara się odtworzyć kronikę wydarzeń wymazaną z ludzkiej pamięci przez hekatombę.
Zarezerwuj w katalogu

Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy” – Serhii Plokhy

Kolejna monografia czarnobylskiej katastrofy, stanowi próbę ukazania tego co stało się 26 kwietnia 1986 roku i jaki wpływ miało to na kolejne dekady. Książka świetnie napisana i udokumentowana.
Zarezerwuj w katalogu

Czarnobyl. Instrukcje przetrwania” – Kate Brown

Autorka spędziła lata, wertując dokumenty w archiwach, przeprowadziła setki wywiadów z mieszkańcami Strefy Wykluczenia, z politykami, radzieckimi i zagranicznymi specjalistami od atomu. W efekcie szczegółowo opisała wydarzenia, które nastąpiły po katastrofie, ale przede wszystkim przygotowała wstrząsającą relację z tego, jak (i dlaczego) rządzący, ludzie nauki i media całego świata wspólnie wykreowali tę opowieść o Czarnobylu, którą znamy do dziś.
Zarezerwuj w katalogu

Serial “Czarnobyl” – reż. Johan Reneck

Film na płycie DVD. Po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu ratownicy poświęcają zdrowie i życie, by ratować Europę przed skutkami katastrofy.
Zarezerwuj w katalogu

Skip to content