Fantastyczne debiuty

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 14 “Fantasmagoria” wystartowała z projektem zatytułowanym “Fantastyczne debiuty”.

W ramach nowego cyklu ekipa Fantasmagorii przeprowadza wywiady z twórcami, którzy mieli niedawno swój debiut na rynku wydawniczym.

Więcej o “Fantastycznych debiutach” można dowiedzieć się z wywiadu:

Rozmawiają bibliotekarki z Fantasmagorii: Urszula Skorupa, Renata Jaworek. W roli dziennikarki wystąpiła Paulina Bakun.

Jak narodził się pomysł na „Fantastyczne wywiady”?

Zupełnie przypadkiem, a takie pomysły zrodzone z przypadku są zwykle najlepsze. Jesienią minionego roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki poprowadziłyśmy spotkania autorskie z dwoma debiutantami z fantastyki. Wyszło wspaniale. Rozmowy były wartościowe, interesujące.

Czy właśnie to zmotywowało Was do kolejnych kroków?

Tak! Te rozmowy nas zainspirowały. Okazało się, że osoba dopiero rozpoczynająca swoją drogę literacką potrzebuje wsparcia, rozmów o wydanej książce, warsztacie pracy. Ma szansę przedstawić szerszemu gronu odbiorców swoją twórczość.  Młodzi pisarze ciężko pracują, sami czasem nie radzą sobie z zawiłościami szukania wydawcy. Mamy nadzieję, że nasze wywiady będą dla nich pomocne. Debiutanci wesprą przyszłych debiutantów.

To kolejny projekt dla młodych pisarzy. W Fantasmagorii prowadzone są przecież warsztaty “Twórcy Twórców”.

To prawda – “Twórcy Twórców” cieszą się dużym powodzeniem. Widzimy, jak potrzebne jest tego rodzaju wsparcie.

Jaki macie pomysł na Wasz projekt? Jakie są jego założenia?

Nie chcemy odwoływać się tylko do wydanej książki, ale rozmawiać o wszystkim, co się z tym wiąże. Mają to być krótkie wywiady z autorami o pasji tworzenia, trudzie pisania, kreatywności i motywacji.  Będziemy również pytać o to, jak wyglądała ich droga do publikacji. Ze względu na obecną sytuację będą to wywiady online, nagrywane i emitowane po obróbce graficznej i z dodaniem napisów zgodnie z zasadą dostępności.

Czy osobą zaproszona do wywiadu może być tylko debiutant?

Nas interesują osoby, które rozpoczynają swoją drogę pisarską, ale zasady można zawsze troszkę zmienić – w końcu jest to nasz projekt. Jeśli autor pisał powieści w innym gatunku, a w fantastyce jest debiutantem, to także jego chętnie zaprosimy do wywiadu.

Jak długie będą to rozmowy? Gdzie będzie można je zobaczyć? 

Oczywiście na Fanpage’u i kanale YouTube Biblioteki. Zależy nam jednak na tym, żeby promować nasz projekt w każdy możliwy sposób.  Poszukamy też  innych miejsc do ich udostępniania. Rozmowy będą trwać około 20 minut, ale jesteśmy elastyczne i zawsze dopasujemy realizację poszczególnych wywiadów do autora.

Bardzo ciekawie się zapowiada.  Jak często będziecie je publikować?

Planujemy co dwa miesiące, ale czas może zweryfikować wcześniejsze założenia.

Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia w sieci!

Także dziękujemy. Mamy nadzieję, że pomysł się spodoba (śmiech).

Skip to content