Wolskie wspomnienia z czasów II wojny światowej

Na co dzień chodzą ulicami naszego miasta, mieszkają w nim, żyją jak my wszyscy, tyle że od większości z nas – znacznie dłużej. Przypominamy sobie o tym, że to właśnie dzięki Nim żyje to miasto – że to Oni jako pierwsi zaczęli podnosić je z gruzów, w jakie zmieniło się podczas długich lat wojny.

Kiedy słuchamy opowieści o minionych czasach z czyichś ust, historia nabiera wymiaru i przestaje być abstrakcją. To, co dziś dla nas jest historią, kiedyś dla Kogoś było teraźniejszością, w ten czy inny sposób kształtowaną, ale też kształtującą, sprawiającą, że dziś Ci ludzie są tymi kim są.

Pragnąc zachować w pamięci wspomnienia bohaterów “tamtych dni”, Fundacja Hereditas we współpracy z Urzędem  Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz Społeczną Radą Kombatancką powołaną przy Zarządzie Dzielnicy Wola, w ramach projektu: Naoczni świadkowie historii – wolskie wspomnienia z czasów II wojny światowej” opracowała cykl 5 filmów – wywiadów z uczestnikami walki o wolność.

Przez kilka najbliższych tygodni w każdą środę zaprezentujemy jeden film.

Zapraszamy do obejrzenia wspomnień:

Zofii Czekalskiej – „Sosenki” ze zgrupowania „Chrobry II. Cztery razy w powstaniu cudownie ocalona, opowiada m.in. o historii swego pseudonimu, pracy w składnicy aptecznej, a także o niebezpiecznych wyprawach po jęczmień do Browaru Haberbusch i Schiele.


Włodzimierza Wiśniewskiego
– żołnierza Batalionu Chrobry I. Mówi o walkach w rejonie Dworca Pocztowego, pomocy przy zdobywaniu Pasty, obronie Pl. Grzybowskiego, nieudanym ataku na Halę Mirowską, śmierci ponad 150 kolegów w Pasażu Simonsa, wyjściu z Warszawy i niezwykłej historii zwykłego zegarka na rękę.


Jana Sempki
– żołnierza batalionu “Gozdawa”, który wspomina walki na Starym Mieście, mówi m.in. o eksplozji czołgu pułapki na ul. Kilińskiego, budowie barykad i tragicznych przeżyciach w obozie koncentracyjnym KL Mauthausen.

Hanny Gąsiorowskiej, która opowiada, jak wyglądała niemiecka szkoła w czasie okupacji i tajne nauczanie, w którym brała udział, a także o przenoszeniu meldunków piwnicami w czasie powstania i stłuczonych kieliszkach w dniu kapitulacji.


Eleonory Falendzkiej,
która wspomina rzeź Woli, drogę do kościoła św. Wojciecha i dramatyczną z niego ucieczkę, a także łunę nad płonącą Warszawą.

Płyty ze wspomnieniami Powstańców można wypożyczyć w naszych filiach. Są dostępne w katalogu. 
Skip to content