Srebrzystości. Szarości. Purpury – Wystawa malarstwa olejnego Anny Gryczko Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 80, ul. Redutowa 48

21.10.2019 – 31.12.2019 w godz. otwarcia

Wystawa malarstwa olejnego Anny Gryczko. Cykl pejzaży olejnych “Srebrzystości. Szarości. Purpury”.

 

 

 

Anna Gryczko – malarka, ilustratorka, rzeźbiarka, poetka, pedagog.

Urodziła się w 1979 r. w Grójcu. Pochodzi z miejscowości Widok, położonej w gminie Chynów w województwie mazowieckim. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka konkursów rzeźbiarskich.

Wystawa „Srebrzystości. Szarości. Purpury” to seria obrazów, pejzaży wykonanych w technice olejnej, dużych formatów.

Feeria srebrzystości, migoczące, wręcz impresjonistyczne, czasem postimpresjonistyczne dotknięcia. Ekspresja, prawda, szacunek, przyroda. Srebro, błękity, purpury, kolory królewskie są wokół nas, w tej codzienności powietrza, wody i ziemi. Wbrew pozorom, tytułowa szarość to tylko metaforyczne uogólnienie, to codzienność, bo szarość jako barwa w obrazach ani na palecie – nie występuje. Po wnikliwym przeanalizowaniu dostrzegamy feerię barw, z których artystka buduje świat. Właśnie “buduje”, bo nie jest to fotograficzne przedstawienie lecz jakaś ulotna analiza, będącą prowokacją do nowego, świeższego spojrzenia na świat po oderwaniu wzroku od obrazu. Impasty, laserunki, często malowane krótkimi dotknięciami pędzla, maluje nie tylko na płótnie: często wykorzystuje płyty, deski, rezygnując  z warstwy podkładu, kładąc farbę bezpośrednio na charakterystyczną fakturę.

Anna Gryczko to artystka propagująca i promująca piękno Polski od Bałtyku po Tatry. Realistycznie, bez zbędnego patosu, przedstawia jej klimat i pozostawia  miejsce na własne myśli Odbiorcy.